onsdag, februar 25, 2009

Rosebeddet The big plan

Ja om du ikke visste at jeg er en nerd før nå, så kommer beviset her:

Du kan klikke på bildet og få det monsterstort! :)


Dette er altså planen der alle rosene sammen skal lage et 14 meter langt bedd. Rosene er altså de samme som i bestillingen i forrige innlegg.
Så gjennstår det å se hvor likt tegningen jeg havner opp om noen år. Hva tror du?

tirsdag, februar 24, 2009

Rosebestilling

Endelig har jeg fått avgårde årets rosebestilling.
Jeg skal supplere utover sesongen når jeg ser hvordan dette gror til, og hvor mye det faktisk blir. Tegninger er på vei!

Produkter
------------------------------------------------------
1 x Schneewittchen () = kr.100,00
1 x Heritage () = kr.140,00
1 x Trier () = kr.140,00
1 x Hurdalsrose () = kr.140,00
2 x Sommerwind () = kr.200,00
1 x The Generous Gardener () = kr.140,00
1 x Jardins de Bagatelle () = kr.140,00
1 x Alan Titchmarch () = kr.140,00
1 x Winchester Cathedral () = kr.140,00
5 x Bonica () = kr.500,00
1 x Brother Cadfael () = kr.140,00
2 x Mary Rose () = kr.280,00
------------------------------------------------------
Sub-Total: kr.2.200,00
Fast beløp - frakt (Posten - Servicepakke): kr.175,00
Totalt: kr.2.375,00

Jeg skal også kjøpe inn rundt 7 - 10 Queen Elisabeth som jeg elsker. Det kjøper jeg lokalt siden frakt er issue her :) Har kjøpt QE på plantasjen for 60,- potta flere ganger med stort hell før.

Alan Titchmarch er en utrolig fin fyr! Jeg har to sesonger med hans hageprogram fra BBC og de er snart utslitt. Han lærer bort hage grundig, går ned i detaljene, er en rolig og hyggelig fyr, og han har lært meg utrolig masse. Derfor veldig flaks at rosen som er oppkalt etter ham er utrolig vakker. Den er også ganske mørk i fargen og skal stå i den delen av rosebeddet som nytes fra sofaen.


Dette er vakre Jardin de Bagatelle. Flaks for meg at denne rosen var så vakker, jeg elsker den hagen rosen er oppkaldt etter. Det var der jeg forelsket meg i roser for første gang.

mandag, februar 23, 2009

2 gode kjoler fra The 81st annual academy award show

Jeg titter med mine ukyndige, men ganske så kritiske øyne, på kjolene som bæres over den ganske verden. Jeg lager en liten vinnerliste på slutten av året.

Jeg syns det var mye hvitt og gyllent blant jentene i år, litt kjedelig, men veldig klassisk!
Her er de to fine fra årets Oscar.

Freida Pinto i sin John Galliano kjole. Jeg syns fargen er fantastisk, også er den passe eksotisk til denne vakre jenta!


Mange syns førstekjolen til Anne Hathaway var utrolig vakker, men jeg har en greie med stroppeløst. Jeg liker det svært skjelden. Men denne andre kjolen til Anne var nydelig syns jeg! Jeg har dog ikke klart å finne ut hvem som har designet den :(

Klikk på bildene for større versjon. Dog ikke veldig god kvalitet. Dette er skjemdumper av video.

Og som Baz Luhrman fan så elsket jeg musicalnummerne. Syns også Anne og Hugh hadde fin kjemi på scenen, men hvem har vel ikke kjemi med Hugh. kremt...

Born to be Cheap!


Ja så er ikke sauen Bilbo Sheep/Cheap lenger. Han har gått fra å være langhåra rockesau til en skikkelig elegant wheatenklipp and then some.
Damen som klipper sier han er veldig sprek for aldern og har veldig tykk pels. Dette er vi selvsagt klar over.
Bilbo har begynt å planlegge sin 11 bursdag, og denne skal selvsagt feires på skikkelig vis 09. april.




søndag, februar 22, 2009

Nydelig frisk rødvin

Costa di Bussia Barbera d'alba 2007 er en nydelig vin!
Jeg syns den egner seg til mellomtunge retter, feks. retter med svin, fugl eller kalv. Gjerne med gratinerte poteter eller melk/fløte -basert saus. Jeg er ingen vinkjenner, men har drukket denne vinen til tre forskjellige retter ala anbefalingen.

Den er friskere enn rødviner flest og er nesten perlende uten å bli musserende på noe vis. Må ikke sammenlignes med musserende, det er den virkelig ikke. Bare løfter seg litt på tungen.

Den er på bestillingsutvalget og koster rundt 130,-
Dog har mange pol denne inne, se liste her

torsdag, februar 19, 2009

Shoppingtips London?

Ja så skal vi til England igjen, vi skal bo samme sted som før (Shere), 40 minutter utenfor London. Vi skal inn til London 2 dager og trenger litt shoppingtips i følgende kategorier:

Klær (til jobbbruk og fritid)
Har allerede tenkt på COS, M&S (ny dress), Miss Selfridge og TopShop

Hage (frø, bøker, løk, knoller og utstyr)
Skal ha en dag i Kew Botanical Gardens, er det noen som har erfaringer fra shopping der?

Tebutikker
Her vet jeg kun om en, og den er pytteliten
Jeg kan ta med så mye te jeg vil hjem sant?

Om du vet om et koseligt sted å spise lunsj er jeg også lutter øre!


Legg inn tips!!!!


Disse vinduene er ikke skjelden vare i Shere


Den lokale Tesalongen heter The lucky Duck. Den ligger langs en liten elv og det kommer gjerne ender og tigger scones :)

onsdag, februar 18, 2009

Fine Veronica Maggio

Ja det er mulig jeg er sent ute altså, men dette var veldig spennende!
Gøy at hun synger svensk uten at det hele får gp/folk preg.
Denne står konstant å går hjemme hos oss, bare avbrutt av Surferosas MGP låt!

tirsdag, februar 17, 2009

Påls beste salat - Salade au Chèvre Chaud

Denne salaten hadde vi i dag. Vi skulle egentlig ha gjester, og de kan angre på at de måtte melde avbud. Gosh så godt. Egentlig begynte denne jakten på en god salat med varm chevre i Paris, for noen år siden. Som vanlig kranglet magen, og jeg endte som vanlig opp med salat som eneste jeg orket spise. Dette pleier å være en pine, men ikke i Paris. Denne salaten finnes over alt, og er super god!
Her følger vår oppskrift

2 porsjoner
3 sorter av den beste salaten du får tak i. Feks lollo, crispy, frisee
1 stor tomat, eller 3 cherry
1 stor håndfull valnøtter
4 skiver godt brød eller baguette
4 store skiver Chevre
2-4 ss flytende/lunken honning

Dressing
3 ss olje eller valnøttolje
1 ss rødvins eddik (eller balsamico)
1 ss dijon sennep
1/4 sjallottløk (om du har) finfinhakket
salt og pepper

Lag dressingen, bland alt
Legg brødet på stekeplate og chevren oppå brødet.
Strø nøttene på samme plate.
Putt platen inn på full fart med grill midt i ovnen. Her må du sitte pal og følge med. Når osten er smeltet og begynner så vidt å bli gyllen, tar du den ut. Vi tar ut nøttene før brødene for å ikke svi dem. De skal bare ristes. De lukter nydelig når det er klare!

Så legger du litt honning på hver osteskive. Er du glad i honning, og ikke på slankern er det bare å kjøre på. Det er supergodt! Littt honning bør man iallefall ha, det gjør liksom hele retten.

Skyll og riv salaten i biter, og legg sammen med tomater i stor pastatallerken. Sprinkle med dressingen over salaten. Dryss over nøtter og legg brødet på toppen.

Bon appetit!!



søndag, februar 15, 2009

På ski i Langhus

I dag skulle jeg gå fra Mylla og sydover med snille Anne. Det ble ikke noe av desverre.
Min sønn fikk omgangsyken forrige uke, og smittet meg. Dette kom som kastet på meg fredag, og etter skrekkelig mange timer på diverse toaletter var jeg mer eller mindre ferdig natt til søndag. Kom fort og forsvant fort.

Bilbo sto å maste ved døren i formiddag, og jeg hadde bestemt meg for å holde sofaen og samle energi, for å sikre at jeg ikke fikk tilbakefall på noe vis. Regnet ikke med at formen var noe særlig heller. Så etter å ha overvært skiskytingskaoset på NRK, så jeg plutselig en mann gå forbi ute på gaten med ski. Bilbo pep fortsatt ved døren på tross av mange turer i hagen.
Nei dette gikk ikke bra. Jeg klarte ikke å holde meg inne.

På med sele for Bilbo, og på med ski for meg, og ut i gata. Vi rotet litt rundt, men fant til sist ei løype nord for Langhushallen. Den var en slags liten rundtløype (tror den heter Vevelstadrunden eller noe sånt), og kroppen var kjempebra.
Da iveren klart overgår teknikk og muskler (etter to døgn på badegulvet), hadde jeg noen nesten fall, men dette gikk over all forventning. Gosh som jeg elsker vintern og snø!

Bilbo og jeg er nå skrekkelig fornøyde med oss selv, her vi ligger på sofaen og koser oss!


Bildet er fra Hafjell og minus 17, han så ikke like frossen ut i dag, men like søt!!

Gulljenta

Hun er så naturlig og søt Kate Winslett. Kjolen hun bar til BAFTA utdelingen satt utrolig flott. Designeren er Zac Posen.
Hun var nominert to ganger i kategorien Beste kvinnelige hovedrolle, og vant for rollen i "The Reader". Hun har vunnet mange priser for denne rolletolkningen. Filmen står helt på topp over filmer jeg skal se før "The Oscars". Dette er ingen Linfilm, men jeg har bestemt meg for å se den alikevel :)

Linfilm - Nights in Rodanthe

Denne filmen er en skikkelig Linfilm! Ikke bare har den Richard Gere og Diane Lane (som jeg er fan av), men den går i et rolig fint tempe og tema. Har en hyggelig blanding av drama, romantikk og komedie, og jeg syns at hovedrolleinnehaverne har en fin gnist seg imellom. Kunne fint hatt et lommetørkle til denne :)

Se trailer hos apple her >
Les mer om denne på filmweb her >
Les om filmen på imdb her >






Det jeg syns er så vanskelig er å finne bøker og filmer i denne type sjanger. Som lar være å dykke og grave for lenge i triste tunge tragedier, men heller lar meg nyte dem og setter meg i et bedre humør. Jeg tar gjerne i mot filmanbefalinger i denne sjangeren!!!!

onsdag, februar 11, 2009

Matpakkewrappen for de kresne

Jeg er IKKE glad i matpakke, i alle fall ikke den med brødskiver. Jeg har en alternativ matpakke som jeg lager en del. Denne er litt dyr i innkjøp, så da lager jeg det hver dag i en uke, eller til jeg er tom for ingredienser.

Til 1 lunsj

2 hvetetortillas (trenger ikke stekes)
8 staver paprika
8 staver mango
4 blader issalat
2 ss philadelfia light krydder/smøreost
2-4 skiver skinke (gjerne speket eller kalkun)

Smør tortillaene med smøreosten.
Fordel ingrediensene i midten og rull sammen. Legg i matpakkepapir eller aluminiumsfolie. Oppbevares kaldt om man skal langt.

Jeg syns egentlig 1 er for lite og 2 litt for mye, men det er så godt, så da lager jeg 2 hver dag :)

mandag, februar 09, 2009

Hafjellturen vår

Fra Hafjell

Så var to ukers halvsammenhengende vinterferie over for vår del. Jeg har fått vært på tre hytteturer, 11 skiturer i 15 timer og blitt kvitt 6217 uønskede :)
Antall alkoholenheter har også vært laaangt over snittet, men det refererer jeg ikke her :)

Hafjell var akkurat like bra som i fjor.
Jeg fikk gått min første tur til Nordseter, og spist og drukket hos de utrolig koselige danske folkene på kafeen der. Fikk nesten gått meg bort i blåsten på søndag. Fikk kost masser med fine 3 mnd gamle Helle. Fikk spilt "Games" (kort). Sist men ikke minst, fikk vært sammen med masse gode venner!!!
Dette var en skikkelig stas helg!
Vi kan like gjerne bare booke inn neste år med en gang!

Nå skal jeg forsøke å ikke blogge om skiturer før søndag! Da skal Anne og jeg vifte rundt i Nordmarka. Fra Mylla til Sognsvann!

Se flere bilder her >

onsdag, februar 04, 2009

Fantastiske Hafjell

Hafjell har noe for enhver smak. Jeg som står langrenn, elsker løypenettet der oppe. Og særlig muligheten til å gå over til Nordseter/Sjusjøen. Gutta mine er veldig glad i alpinløypene, og siden det er så stort er det ikke så mye køståing.

Hytta vi leide i fjor og i år, ligger supert til mellom to løyper (kjusløypa og gondolen), men ikke så nært at man våkner av preppemaskinene om natten.
Hytta har egen smørebod, tørkerom, peis osv og er trendy, pratisk og god og varm. Vi er tre familier som reiser sammen hvert år :)
Se hytta på finn.no her >

Fra Bilbos blog

tirsdag, februar 03, 2009

Langrennshunden Bilbo

Bilbo begynner å bli gammel. Han er halt hver morgen, og sliter med stivhet når han reiser seg etter å ha ligget stille lenge. Trapper er også slitsomt. Men langrenn... det er gøy!
Han holder merkelig lenge. Som kjent har vetrinæren sagt at jeg bør bruke Bilbo til "the bitter end" fremfor å la ham bli liggende alene hjemme. So be it!
På Norefjell i helgen som var, gikk han en tre timers tur og en to timers tur nesten helt uten å halte. Begge dagene falt halen ca 1 km før parkeringsplassen.
Det skal sies at jeg ploger ned alle bakker slik at han slipper å gallopere og holder "genereltgammeldametempo".
Dette er godt nok for meg!

Vi har størst suksess med potesokker når det er rundt 15 kuldegrader.

Fine frosne hunden
Fra 20090131 Norefjell


Godt preparerte løyper er smart, gjerne hardt slik at Bilbo ikke faller igjennom snøen, men kan gå oppå.
Fra 20090131 Norefjell

søndag, februar 01, 2009

Deilige barnevennlige Norefjell



Så er vi tilbake fra en knall tur til Norefjell, med helt magisk godt vær! Vi dro sammen med Marianne, Henning og Fabian.
Jacob og Fabian er kompiser og er begge veldig glade i å stå i alpinbakken. Marianne og jeg har fysiske handikapp, og går derfor langrenn i stede. Vi har også to hunder som ikke er så glade i alpint :)

Vi leide oss en leilighet på Norefri. Leilighetene ligger i større hus i bakken helt i bunnen. Ungene var ute så lenge det var lyst, og akte og sto i bakken. Det er ikke ofte Jacob tigger om å få være mer ute, mer mer mer.
Det er en liten gratisbakke med skibåndheis, der man som barn, rookie eller dansk kan få trent litt før man går over i den store bakken. Denne bakken var også ypperlig til aking. Utrolig praktisk å kunne sende ungene ut døra og kunne følge med dem i vinduet.

Marianne, hundene og jeg hadde to deilige turer. En tre timer på lørdag og en to timer på søndag. Superdigg! Bilbo er mer halt enn ikke om dagen, så vi tok det veldig rolig. Utrolig mye hyggelige og blide folk ute. Alle har tid til å stoppe å prate.

Henning lærte oss Texas Hold´em (eller hvordan det skrives), og vi fikk låne pokemon sjetonger av Fabian. Det var utrolig morro, og vi spilte og drakk ut i de små timer. Kjempegøy!
Dette har vært en utrolig koselig og morsom helg. Jeg har virkelig fått trimmet smilebåndet!

Jeg gleder meg til nok en fjelltur til onsdan!

Se bilder fra turene våre her >