torsdag, desember 31, 2015

Nyttårsforsetter for 2016 - På veien videre


Her er de i kortversjon:

1. Ha minimum 10.000,- på sparekontoen
2. Blir bedre på å ri slik at jeg kommer på samme nivå som i tenårene
3. Minst 1 full fotodag hver måned
4. Forbedre min relasjon til B, E, O og S
5. Etablere min første snitthage / cutting garden og lage buketter
6. Være mer sammen med bra positive folk som gir meg energi
7. Sette av mer tid til lesing (1 full sofakveld pr uke)
8. Si oftere NEI når jeg tenker det og ikke bare si ja og ta på meg ting jeg ikke har tid til!

NYYYYYTE livet!

Klarte jeg nyttårsforsettene fra i fjor???

Her er fjorårets forsetter og hvordan det gikk: 


Fortsette med:
FAIL: Ha ennå mer / oftere gjester (venner og familie)
FAIL: Henge mer med venner ikke bare familie
FAIL: Lage sunne middager som Jacob liker
FAIL: Løpe med Jacob 1 dag i uken
WIN: Være avholds
WIN: Kjøkkenhagen (morro morro)
WIN: Turer til mitt vakre England
FAIL: Sykle sti med tøffe kjærsten
FAIL: Arbeid i frivillighetssentralen (gir såå mye)

Slutte med:
WIN: Trafikkbøter - kjøre for fort
WIN: Jobbe for mye overtid

Starte med: 
WIN: Le mer
WIN: Selvforsvarskurs
WIN: Føre budsjett og oppdatere det jevnlig
WIN: Jobbe med mørke-redselen min
WIN: Kjøpe få klassiske klær i stede for mange billige uten snitt og kvalitet
FAIL: Bli flink til å hakke løk
WIN: Gi litt mer F

11 av 18 forsetter er altså gjennomført. Det er jo ikke krise dårlig selv om det så litt tynt ut i starten!

Ellers var året 2015 ganske så knall!
Av de beste tingene er helt klart Dale Carnegie Kommunikasjon og ledelse kurset. Jeg har hatt en utrolig reise og lært så veldig mye. Har rett og slett latt kurset forandre meg ganske mye!. Fortsatt blond dah! ;)

Kjøkkenhagen produserte godt, selv om vi ikke rakk å spise opp alt. Det gjør vondt å se mat bli dårlig fordi vi ikke spiser den opp. Skjerpings.

Jeg har hatt 4 eller 5 Englandsturer (whos counting) og jeg har virkelig kost meg. Endelig har jeg også blitt kjent med Nord England!

Jacob stortrives på skolen og det er en fest i seg!!!

Pål og jeg har begynt å ri og det er utrolig stas!


Helse har blitt ett hått tema i vår familie det siste året og det er virkelig ikke noe stas. Måtte vi få slippe unna i 2016! 


søndag, desember 13, 2015

Deilig morgenfotosafarii Ås

Noe av det aller beste jeg vet er å stå opp før solen og gutta på huset. Lage kaffe, varme opp bilen og pakke med kameraet.
Jeg kjører ut tiiidlig og har noen ganger planlagt hvor og hva jeg skal ha som tema. Andre ganger bare kjører jeg rundt på måfå. Jeg får som regel like mange gode bilder uansett hvilken jeg velger.

Denne morgenen startet jeg klokken åtte og siste bilde er tatt i tidtiden. Så her ser du hvordan fagene utivker seg utover desemberdagen.

Bildene er tatt som en del av neste ukes lekse i fotokurset jeg går. Temaet da er frost.
Åseika er majestetisk og er flott nesten uansett hvilken himmel!
Ikke like vakker, men står litt mer for seg selv midt i en åker. Denne står på Kjerringjordet i Ås.
Stooor og vakker!

Jeg kjørte bort til Årungenstia for å la Cleo strekke litt på bena
Årungen rostaduin ligger stille og forlatt for sesongen
Mange myke åser gjør Follo til Norges Toscana!

tirsdag, desember 01, 2015

Favorittfrønettbutikker - Topp 5 listen

Disse har jeg kjøpt frø til fra Special Plants

På en gledelig oppfordring fra Jan Sølve kommer her en liste over mine favorittfrønettbutikker. Min gamle liste er fra 2008 som plutselig er blitt 7 (!!!!) år gammel og veldig utdatert. Listen under er egentlig ikke veldig nøye prioritert. Alle disse fem er gode og mine favoritter og jeg bruker dem til forskjellige ting. Det finnes ett lass flere og jeg har stort sett testet dem alle, de når altså ikke opp i min liste ;) 

Vi går nå inn i den siste hagedvaleperioden av året. Allerede 4 januar starter jeg opp såing av Kjempeverbena også renner det på utover mot mars. Mars er en veldig stas måned. Da er det nemlig lov å så det meste av det som skal såes inne. 

Kanskje rekker jeg også å få ut noen staudefrø i snøen til helgen, men det har jeg egentlig ikke så god erfaring med. Prøver hvert år, men opplever laber spiring. Alle tips er varmt velkomne!

Her er min toppliste over frønettbutikker: 

1. Solhatt

Denne butikken har spesialisert seg på økologiske frø. Jeg har handlet mye forskjellig fra dem. Det er stas å støtte norske nettbutikker og økologisk produserte grønnsaksfrø vil hjelpe deg til å få mest mulig næring i maten til familien din! Husker ikke om de er spesielt raske til å sende, men mener det meste har dukket opp til forventet tid. Om du er en grønngjødsler som meg, gå inn og velg "bestill som yrkesgartner" så får du MYE større kvanta. Man trenger jo mye for å dekke godt!
http://solhatt.no/

2. Thompson and Morgan

Dette er min Go-to butikk når jeg trenger mye forskjellig. De har bredde i sortementet og goooode priser. 
Her får du mye for pengene. Tomatfrøene er alltid suksess. Pass på at du havner på deres International nettbutikk som sender til Norge og ikke USA eller UK butikken. Lenken over er riktig ;) Frakten tar en stund, 12-30 dager er min erfaring
http://www.tandmworldwide.com/

3. Gardenliving

Gardenliving er også norske. Dette er butikken om du liker høy kvalitet og litt uvanlige sorter og varianter av blomster og grønnsaker. De har også masse flott redskap. Også slipper du å tenke på tollgrenser!
http://www.gardenliving.no/categories/froe

4. Special Plants Nursery

Dette er en av storfavorittene på blomsterfrø. Disse frøene finner du ikke på Plantasjen... Utrolig mange godbiter du kanskje aldri har hørt om før, men som er herdige og som du bør ha! ;) Er du i England (nær Bath) er dette er MÅ BESØKE hage / planteskole. Hagedesignerene elsker denne!
http://www.specialplants.net/shop/seeds/

5. Pennard Plants

De har utrolig mange forskjellige grønnsaksfrø og deres fokusområde er Heritage frø. Altså frø fra før vi modifiserte og arvet frem grønnsaker som ser pene ut, men ikke har noe næring igjen. Pennard er også en besøkshage. Også har de de fineste frøposene tegnet av eier og frøhøsteren selv. Jeg er litt i stuss på navnene på grønnsakene, de er skjelden på latin og virker til å være mer beskrivende navn. Jeg er dog veldig fornøyd med spiring og smak! ;) Er du på engelske hageshow ala Chelsea, se etter dem, de er på alle slike messer og show.
https://www.pennardplants.com/


Pennard plants fine poser!